Sunar Şirketler Grubu’na Yeni Nesil CEO

Tarımsal sanayi devi Sunar Şirketler Grubuna CEO olarak atanan Hasan A. ÖZKAN, yönetimde aileden 3. kuşağı temsil ediyor. Maryland Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu olan Özkan, çeşitli kuruluşlardaki yöneticilik deneyiminin akabinde, 2017 yılında Sunar Şirketler Grubu’na (Elita Gıda, Sunar Mısır, Sunar Pazarlama, Sunar Özlem) CEO olarak atandı. Özkan, dünya nüfusunun yarısını teşkil eden Güney ve Uzak Doğu Asya ülkelerinde şirket etkinliğini ve pazar payını arttırmayı hedefliyor.

Sunar şirketlerinin temeli 1970’lerin ilk yarısında kurucusu Nuri Çomu’nun çırçır ve çeltik alanında yaptığı akılcı ve cesur yatırımlarla atıldı. Sunar’ın bugün en kıdemli şirketi olan Sunar Özlem A.Ş. ise, 1976 yılında un fabrikası olarak kuruldu. Osmaniye’nin ilk sanayi tesislerinden biri olan Sunar Özlem A.Ş’ye, 1997 yılında yem üretim tesisi de eklendi. Tarımın duayeni olarak anılan Yüksek Ziraat Mühendisi Nuri Çomu, 1980’li yıllardan itibaren pamuğun ekonomik ömrünün tükenmekte olduğunu ve yeni ürün arayışlarının bulunduğunu gördü ve Türkiye’de mısırın bir endüstri girdisi olmasına liderlik ederek 1985 yılında Sunar Mısır A.Ş’yi kurdu. Devlet teşvikleri neticesinde bölgede ayçiçeği ekiminin yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde, ayçiçeğini işleyecek yeterli miktarda fabrika bulunmadığı için, Nuri Çomu 2006 yılında grubun bitkisel sıvı yağ üretici firması Elita Gıda A.Ş’yi kurdu. Modern meyveciliğin öncü kuruluşu NÇS Tarım da aynı yıl hayata geçti. Grubun 2009 yılında başladığı ve önemli mesafeler kat ettiği ihracat faaliyetlerinin bir sonucu olarak, 2010 yılında kurulan Sunar Pazarlama şirketi, tüm grup şirketlerinin ürünlerinin yurtdışı satışı için kuruldu. Sunar Grup şirketleri, yarım asra yaklaşan tecrübesi ve 850’den fazla çalışanı ile geniş ürün gamını Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülkeye kendi markasıyla sunarak, Türkiye’deki birçok ilke imza atıyor.

YILLIK 1 MİLYON TON HUBUBAT VE YAĞLI TOHUM İŞLİYOR

Tarıma dayalı sanayi alanında faaliyetlerine devam eden şirketlerinin ana girdisini tarımsal ürünlerin oluşturduğunu belirten Hasan Özkan; “Tüm grup şirketlerimizde yıllık yaklaşık 1 milyon ton hububat ve yağlı tohum işliyoruz. Şirketlerimizden Sunar Mısır’da; gıda sanayii için nişasta, glukoz, fruktoz, sorbitol ve maltitol, tekstil ve kâğıt sanayi için doğal ve modifiye nişastalar, dekstrin üretilmektedir. Elita Gıda’da, mısır ve ayçiçek yağlarımız düzenli olarak, dönemsel olarak da soya, kanola ve aspir yağları üretmekteyiz. Sunar Özlem’de fırınlar için ekmeklik unlar, pastane ve tatlıcılar için lüks un çeşitleri, ev hanımları için ise raf unları üretilirken; Sunar Yem markası ile ise büyük ve küçükbaş hayvanlar için bütün gelişim aşamalarına cevap verecek nitelikte toz, granül ve pelet formlarında yemler üretmekteyiz.

DÜŞÜK KALORİLİ DOĞAL TATLANDIRICILAR; SORBİTOL VE MALTİTOL’Ü ÜRETTİ

“Zaman içerisinde kurulan şirketlerimizi gerektiğinde modernize ettik, gerektiğinde kapasitesini arttırdık, gerektiğinde ise yeni yatırımlar yaptık. Kuruluşunun ardından kısa bir süre geçmesine rağmen İSO 500 listelerine giren, ertesi yıl bu listede tüm sektörlerde en hızlı büyüyen ikinci, gıda sektöründe ise en hızlı yükselen firma olan Elita Gıda, rafinasyon kapasitesini üç kat arttırarak Türkiye’nin en büyük üç bitkisel yağ üreticisinden biri oldu. Bugün İSO 500’de, ilk 250’de yer alan Elita Gıda şirketimiz, Sunar markalı mısır ve ayçiçek yağları ile merkezi Brüksel’de bulunan ITQI Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü’nden ‘Üstün Lezzet Ödülü’ alan sektöründe ilk firma oldu. Sunar Mısır şirketimiz bünyesinde, düşük kalorili doğal tatlandırıcılar Sorbitol ve Maltitol üretilmeye başlandı. Düşük glisemik indekse sahip olan Sorbitol ve Maltitol, diş çürümelerine yol açmayan tatlandırıcı özelliğe de sahip. Gıdada, ilaç endüstrisinde ve kozmetikte kullanılmak üzere üretilen Sunsorb Sorbitol şurubu; şekersiz çözeltiler için hacim vericidir ve etkili bir dengeleyicidir. Ağızda ferahlık hissi verir, son üründe viskoziteyi artırır. Kullanıldığı ürünlerde kristalleşmeyi engeller, süspansiyonlar içinde kullanılan ilaç ve vitaminlerin dengeli bir şekilde dağılmasını sağlar. Yumuşatıcı ve nem tutucu özelliği sayesinde ürünlerin raf ömrünü uzatır. Birçok gıda ürününde kullanılan Maltitaste Maltitol şurubu ise; ağızda istenmeyen tat bırakmaz, mükemmel ısı dayanımına sahiptir. Kıvam, viskozite, kristalleşme ve renk kontrolünü sağlar. Sakız kaplamalarına mükemmel çıtırtı verir. Ekmeklik un çeşitleri üreten Sunar Özlem şirketimiz, EDT kanalındaki büyüme hacmini dikkate alarak pastanelere yönelik lüks un grubunu ve özellikle büyük bir uzmanlık gerektiren baklavalık un üretimini gerçekleştirdi. Sunar Yem üretim tesislerimiz, başta bölgemizde olmak üzere ülkemizde gelişen hayvancılığın bir sonucu olarak Sunar Özlem şirketimiz bünyesinde faaliyetlerine başladı. Yıllar bize yeni iş alanları, yeni şirketler ve dahası yeni çalışanlar kazandırdı. İşe başladığımız yıllarda çalışan sayımız 10’lar ile ifade edilirken, bugün binlerce çalışanımız var diyebiliyoruz. Grup şirketlerimiz bünyesinde tam zamanlı olarak 850 kadar çalışanımız var. NÇS Tarım’daki mevsimlik işçilerimiz ve şirketlerimizin oluşturduğu ekonomi neticesinde 3000 kadar insanın istihdamına vesile oluyoruz. Ama bundan daha önemlisi biz Sunar olarak bir aileyiz. Şirketlerin kaçıncı kuşak tarafından yönetildiği sorulur her zaman. Oysa bizde sadece ikinci kuşak yöneticiler değil, aynı zamanda ikinci kuşak çalışanlar var. Baba-Oğul birlikte emeğini ortaya koyan çalışanlarımız var çok şükür. Bugün üst yönetim kadromuzda 3 kuşak birlikte çalışmaktadır. Ben de şirketin üçüncü kuşağında yer almaktayım.”

İHRACAT LİDERİ

“2009 yılında başladığımız ihracat hamlemizde önemli mesafeler kat ettik. Bu süreci yürüten profesyonel bir dış ticaret ekibine sahibiz. 5 kıtada 100’den fazla ülkeye kendi markamızla ihracat yapıyoruz. Sektörümüzün öncü ihracat kuruluşuyuz. Türkiye; nişasta ihracatının %45’i, glukoz ihracatının %23’ü, mısır yağı ihracatının %60’ı şirketlerimize aittir. Bu başarıyı yakalamak için; 50’den fazla ülkeye ticari ziyaretler ve dünyadaki en prestijli 15 uluslararası ticaret fuarına katılım gerçekleştiriyoruz. Hedef Pazar olarak sadece bizim açımızdan değil, tüm ihracatçılar açısından; Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan, Nijerya, Bangladeş, Rusya, Japonya, Filipinler, Afganistan ve Malezya oldukça önemli ülkeler. Bu ülkelerin toplam nüfusu yaklaşık 4 milyar insan demek. Yani dünya nüfusunun yarıdan bir miktar daha fazladır. Bu ülkelerin yoğun nüfusa sahip olması, kimisinin de bakir pazarlar olması nedeniyle hedef ülkeler olarak bu pazarlarda şirketimizin etkinliğini ve pazar payını arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Skip to content