Elita Gıda 2006 yılında, 20 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye'de yetişen yağlı tohumları işleyerek kaliteli, sağlıklı, izlenebilir yemeklik yağlar üretimi ve satışı amacıyla kurulmuştur.

Elita Gıda "Tarladan sofraya" gıda güvenliğine uygun üretim zinciri içerisinde Sunar markalı mısır, ayçiçek, soya kanola, aspir ve omega-3 yağlarının üretimi ve satışı ile başta Türk Mutfağı olmak üzere dünya mutfaklarının aranan markasıdır. Perakende ürünleri dışında endüstriyel/ ev dışı tüketim amacına uygun olarak üretilen ayçiçeği, mısır, kanola ve çiğ köfte yağları da "Sunar Profesyonel" ibaresi ile 18 L teneke ambalajlarıyla tüketicilerinin ve gıda işletmelerinin beğenisine sunulmaktadır.

Elita Gıda, Türkiye'deki sınırlı sayıdaki "entegre" üretim tesislerinden biridir; ham yağ, ekstraksiyon, rafinasyon ve dolum işletmelerini bünyesinde barındırmakta ve doğrudan doğruya çiftçiden temin ederek işlediği yağlı tohumları nihai ürün haline getirmektedir.

Elita Gıda, Sunar Grup’un 20 yılı aşkın yağ üretim tecrübesi sayesinde İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan Türkiye’nin sanayi devlerini listeleyen ISO 500’de yer almaktadır ve son 5 yıldır Türkiye’nin en büyük 250 sanayi kuruluşundan birisidir.

Sahip olduğu ileri teknoloji ve üretimin her aşamasında insan hatasını minimum düzeye indiren otomasyon destekli altyapısı ile Türkiye'deki en modern bitkisel yağ üretim tesislerinden biridir. Gıda güvenliğine üst düzeyde önem veren Elita Gıda üstün kalite anlayışıyla oluşturduğu Kalite Yönetim Departmanı ve Laboratuvarları, uzman personeli, teknolojik altyapısı ile tüketicisine kaliteli ve güvenilir hizmet sunmakla kalmayıp, bölgenin hakem laboratuvarı olarak da görev yapmaktadır.

Elita Gıda “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi”, “ISO 22000 Gida Güvenliği Yönetim Sistemi”, “ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi”, “Helal Gıda Güvence Sistemi”, “KOSHER”, “IQNET” ve “TSE Ürün Uygunluk” belgelerine sahiptir. Ayrıca “OHSAS 18001 Iş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi”, “ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi” gerekliliklerini yerine getiren Elita Gıda “Toplam Kalite Yönetim” anlayışı içinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Özellikle son 3 yıldır Elita Gıda “Sürdürülebilirlik Vizyonu” ışığında kalitenin sadece yönetimini değil, sürdürülebilirliğinin sağlanmasına daha çok önem vermiş, tedarikçilerinin de aynı bilinçle davranmasını teşvik etme amacıyla rutin tedarikçi değerlendirme sistemini daha etkin hale getirmiştir